Huawei a Google: Jak to vlastně je?
Spolupráce Huawei a Google
Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google byly v posledních letech komplikované. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na černou listinu, čímž čínské firmě znemožnila obchodovat s americkými společnostmi, včetně Googlu. To mělo pro Huawei dalekosáhlé důsledky, jelikož její telefony přišly o přístup k populárním aplikacím a službám Google, jako je obchod Play Store, Gmail, Mapy Google a YouTube.
Ztráta přístupu k ekosystému Google negativně ovlivnila prodeje telefonů Huawei na globálním trhu. Společnost se snažila dopad zmírnit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Přestože Huawei dosáhl v těchto oblastech určitého pokroku, stále čelí výzvám v podobě omezené dostupnosti aplikací a kompatibility s aplikacemi třetích stran. Budoucnost spolupráce mezi společnostmi Huawei a Google zůstává nejistá. Závisí na vývoji politické situace mezi USA a Čínou a na ochotě obou firem najít společnou řeč.
Obchodní válka USA a Číny
Obchodní válka mezi USA a Čínou významně ovlivnila technologický sektor, a to zejména vztah mezi společnostmi Huawei a Google. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na černou listinu, čímž čínskému technologickému gigantovi znemožnila obchodovat s americkými firmami, včetně Googlu.
Důsledky pro Huawei byly citelné. Nové telefony Huawei přišly o přístup k některým klíčovým službám Googlu, jako je obchod s aplikacemi Google Play, Gmail nebo Google Maps. To mělo negativní dopad na prodeje telefonů Huawei na západních trzích, kde jsou tyto služby velmi populární.
Huawei se snaží dopad amerických sankcí minimalizovat. Vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a obchod s aplikacemi AppGallery, které by měly nahradit software a služby Googlu. Zda se společnosti Huawei podaří americké sankce překonat a udržet si pozici jednoho z předních světových výrobců smartphonů, ukáže až čas. Situace je i nadále napjatá a její vývoj závisí na mnoha faktorech, včetně politického klimatu mezi USA a Čínou.
Sankce proti Huawei
V květnu 2019 uvalily Spojené státy na společnost Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila její přístup k americkým technologiím, včetně softwaru a hardwaru od společnosti Google. Tato situace vyvolala mezi uživateli chytrých telefonů Huawei mnoho otázek a obav.
Co sankce znamenají pro uživatele Huawei? Nejdůležitějším důsledkem je, že nové telefony Huawei nemohou být dodávány s předinstalovanými aplikacemi a službami Google, jako jsou Google Play Store, Gmail, YouTube nebo Google Mapy. Uživatelé stávajících zařízení Huawei s již nainstalovanými službami Google je mohou nadále bez omezení používat. Huawei vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a obchod s aplikacemi AppGallery jako alternativu k ekosystému Google.
Jaký je současný stav? Sankce proti Huawei zůstávají v platnosti a vztah mezi společnostmi Huawei a Google je i nadále napjatý. Huawei investuje značné prostředky do vývoje vlastního ekosystému a snaží se uživatelům nabídnout plnohodnotnou alternativu. Budoucnost vztahu mezi oběma společnostmi je nejistá a bude záviset na vývoji politické a obchodní situace.
Ztráta přístupu k aplikacím Google
V květnu 2019 americká vláda zařadila Huawei na tzv. Entity List, čímž omezila obchodní vztahy mezi americkými společnostmi a Huawei. To mělo za následek, že nové telefony Huawei, uvedené na trh po tomto datu, nemají přístup k některým aplikacím a službám Google, včetně Obchodu Play, Gmailu, Map Google a YouTube. Tyto aplikace a služby jsou součástí systému Android s otevřeným zdrojovým kódem, ale Google je licencuje výrobcům telefonů.
Bez přístupu k těmto službám mohou uživatelé telefonů Huawei čelit potížím s instalací a aktualizací aplikací, synchronizací dat, používáním navigačních služeb a dalšími funkcemi, na které jsou zvyklí. Huawei se snaží tuto situaci řešit vývojem vlastního operačního systému Harmony OS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Nicméně, pro mnoho uživatelů představuje absence služeb Google významnou nevýhodu a může ovlivnit jejich rozhodování při nákupu nového telefonu.
Dopad na uživatele Huawei
Vztah mezi společnostmi Huawei a Google se v posledních letech značně zkomplikoval, což má přímý dopad na uživatele chytrých telefonů Huawei. V důsledku obchodních sporů mezi USA a Čínou ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám a aplikacím Google, včetně Obchodu Play, Gmailu a Map Google.
Pro stávající uživatele telefonů Huawei to znamená, že již nemohou stahovat nové aplikace z Obchodu Play ani dostávat aktualizace pro stávající aplikace Google. To může vést k problémům s kompatibilitou, bezpečností a celkovou funkčností telefonu. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastními službami a obchodem s aplikacemi AppGallery, nicméně pro mnoho uživatelů to nepředstavuje plnohodnotnou náhradu.
Absence služeb Google může být pro některé uživatele Huawei zásadním problémem, zejména pro ty, kteří jsou silně závislí na ekosystému Google. Na druhou stranu, někteří uživatelé si s touto situací poradili a našli alternativy k aplikacím Google, nebo jim absence těchto služeb jednoduše nevadí.
Vývoj vlastního OS HarmonyOS
Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. Kvůli americkým sankcím ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu Google Play a aplikací jako Gmail, YouTube nebo Mapy Google. Tato situace donutila Huawei k razantnímu kroku – vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS. HarmonyOS, známý také pod čínským názvem Hongmeng OS, je operační systém nové generace, který má ambice stát se plnohodnotnou alternativou k Androidu. Huawei do vývoje HarmonyOS investoval obrovské prostředky a úsilí s cílem vytvořit nezávislý a inovativní ekosystém, který by nebyl závislý na Googlu.
Alternativy k aplikacím Google
Vzhledem k informacím o vztahu mezi Huawei a Google, který v posledních letech prošel určitými turbulencemi, se mnoho uživatelů telefonů Huawei ocitlo v nejistotě ohledně přístupu k oblíbeným aplikacím Google. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho alternativ, které mohou uživatelé využít. Huawei vybudoval vlastní obchod s aplikacemi s názvem AppGallery, kde uživatelé najdou širokou škálu aplikací. Mnoho vývojářů navíc optimalizovalo své aplikace pro zařízení Huawei, takže fungují bez problémů i bez služeb Google Play. Mezi oblíbené alternativy patří prohlížeč Opera místo Chrome, mapová aplikace Here WeGo místo Google Maps a pro emailovou komunikaci lze využít například Outlook nebo Spark. Důležité je si uvědomit, že ekosystém aplikací pro Huawei se neustále rozvíjí a uživatelé mají k dispozici stále více možností.
Budoucnost vztahu Huawei a Google
Budoucnost vztahu mezi společnostmi Huawei a Google je stále nejistá. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která společnosti Google znemožnila poskytovat společnosti Huawei přístup k některým ze svých služeb a softwaru, včetně operačního systému Android a aplikací Google, jako je Obchod Play, Gmail a Mapy Google. Tato omezení měla významný dopad na podnikání společnosti Huawei, zejména na její prodej chytrých telefonů mimo Čínu. Bez přístupu k oblíbeným aplikacím a službám Google se mnoho zákazníků zdráhalo kupovat telefony Huawei. Huawei zareagovala na tato omezení vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému mobilních služeb (HMS). Společnost také investovala značné prostředky do vývoje vlastních čipsetů Kirin a budování vlastního obchodu s aplikacemi AppGallery. I když Huawei dosáhla určitého pokroku při nahrazování služeb Google, stále čelí významným výzvám. HarmonyOS a HMS se teprve rozvíjejí a v současné době jim chybí široká škála aplikací a funkcí dostupných v ekosystému Google. Zda se společnosti Huawei podaří překonat tyto výzvy a stát se životaschopnou alternativou k ekosystému Google, se teprve uvidí.
Vztah mezi společnostmi Huawei a Google je jako horská dráha – vzestupy a pády, napětí a nejistota. Obchodní válka mezi USA a Čínou v roce 2019 uvrhla jejich spolupráci do chaosu a zanechala uživatele Huawei po celém světě v limbu.
Dobromila Petrová
Možnosti obnovení spolupráce
Vzhledem k dynamickému prostředí technologického průmyslu je těžké předvídat budoucnost. Obnovení spolupráce mezi společnostmi Huawei a Google by vyžadovalo komplexní řešení geopolitických, obchodních a technologických překážek. Zatímco někteří analytici spekulují o možných scénářích, jako je zmírnění obchodních omezení ze strany USA nebo vývoj alternativních operačních systémů společností Huawei, je důležité zdůraznit, že se jedná pouze o spekulace. V současné době neexistují žádné oficiální informace ani náznaky, které by naznačovaly obnovení partnerství mezi společnostmi Huawei a Google v blízké budoucnosti.
Funkce | Huawei (bez Google služeb) | Zařízení s Google službami |
---|---|---|
Operační systém | Android s rozhraním EMUI (Huawei Mobile Services) | Android s Google Mobile Services |
Obchod s aplikacemi | Huawei AppGallery | Google Play Store |
Dostupnost aplikací Google | Omezená, některé aplikace dostupné přes webové rozhraní | Plná dostupnost |
Google mapy | Nedostupné, alternativy jako Petal Maps | Dostupné |
Gmail | Dostupný přes webové rozhraní, alternativní emailové klienty | Dostupný jako aplikace |
Vliv na trh s chytrými telefony
Vztah mezi společnostmi Huawei a Google měl a nadále má významný dopad na trh s chytrými telefony. V roce 2019 uvalila americká vláda na Huawei obchodní omezení, která společnosti Google znemožnila poskytovat Huawei plný přístup k jejím službám a aplikacím, včetně obchodu Google Play. Tento krok měl zásadní dopad na atraktivitu telefonů Huawei pro zákazníky mimo Čínu, kteří jsou zvyklí na ekosystém Google. Absence klíčových aplikací jako Gmail, YouTube nebo Mapy Google z telefonů Huawei vedla k výraznému poklesu prodejů na mnoha trzích. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. I když se společnosti daří získávat některé vývojáře a rozšiřovat nabídku aplikací, stále čelí výzvě v podobě silné konkurence ze strany zavedených hráčů jako Google a Apple. Dopad na trh s chytrými telefony je tak patrný v podobě snížení tržního podílu Huawei a posílení pozice konkurence. Z dlouhodobého hlediska bude záležet na tom, zda se Huawei podaří vybudovat životaschopnou alternativu k ekosystému Google a přesvědčit zákazníky o atraktivitě svých produktů i bez služeb amerického giganta.
Publikováno: 27. 11. 2024
Kategorie: Technologie